Telefon
WhatsApp
İnstagram
Lazer Kesim Nedir?

Lazer Kesim Nedir?

Lazer Kesim Nedir?

Lazer kesim, malzemeleri kesmek için lazer kullanan, yüksek kaliteli, boyutsal olarak doğru kesimler sağlayan temassız bir işlemdir. Mekanik işleme içerisinde yer alan lazer kesim işlemi, lazer ışınını bir memeden iş parçasına yönlendirerek çalışır. Isı ve basıncın bir kombinasyonu kesme işlemini oluşturur. Malzeme erir, yanar, buharlaşır veya bir gaz jeti ile üflenir ve yüksek kaliteli bir yüzey kaplaması olan bir kenar bırakır.

Lazer kesim, bir malzeme tabakasını kesmek, eritmek veya yakmak için yüksek güçlü bir lazer ışını kullanan yüksek hassasiyetli bir CNC termal işlemidir. Sac malzemeyi tasarım özelliklerine göre kesmek ve aşındırmak için odaklanmış bir ışık huzmesi kullanır. Çeşitli malzeme türleri için idealdir (metaller, ahşap ve polimerler dahil), özel tasarlanmış bir alet kullanmadan karmaşık parçalar üretebilir.

İşlem, yüksek tekrarlanabilirliği nedeniyle hem tek seferlik işler hem de düşük, orta hacimli üretim için uygundur. Lazer kesim özellikle metallerin (çelik, pirinç, alüminyum veya nikel) imalatı için kullanışlıdır. Yüksek hassasiyet, güvenilirlik ve elde edilen pürüzsüz yüzeyler sayesinde tıbbi ürünlerin üretiminde kesin bir favori haline geldi.

CNC işlemenin aksine, lazer kesim sac malzeme ile çalışır ve 10 mm'den daha derin olmayan şekiller ve formlar üretir (malzeme tipine bağlı olarak).

Lazer kesim için kullanılan metaller

Lazer kesim çok yönlü bir üretim yöntemidir ve metaller, plastikler, ahşap, kağıt ve tekstil gibi çeşitli malzemeleri kesmek için kullanılabilir. Metaller söz konusu olduğunda çelik, alüminyum ve bakıra göre daha iyi keser. Bunun nedeni, çeliğin, alüminyum ve bakırın aksine, ışık ve termal enerjiyi yansıtmasıdır, aksi takdirde bükülmeye neden olabilir.

Paylaş: