Skip to main content
alüminyum-levha-çeşitleri

Aluminum Sheet Properties and Applications

Aluminum is corrosion resistant and requires virtually no maintenance. It has an unrivaled strength-to-weight ratio compared to other metals and weighs roughly 1/3 the weight of elements such as iron, steel, copper or brass.

Some of the end uses within the aluminum use classes include transportation, food packaging, furniture, electrical applications, building, construction, machinery and equipment.

Aluminum sheet is used in many fields as it has better thermal conductivity than other common metals.

If you’re designing a metal product, you’ve probably considered using aluminum as the main material. Aluminum has a high strength-to-weight ratio, good corrosion resistance, good formability and aesthetic appeal. These factors have led to an increase in its popularity and the expansion of its usage area in recent years.

When aluminum is passed between rollers under pressure, it thins and elongates according to the direction it moves. This simple process is the basis for producing aluminum sheet, sheet and foil. The most widely used form of industrial aluminum, sheet is used in applications such as aerospace (aircraft outer skins), transportation (automatic body sheet), packaging (box bodies and ends), and construction (building facades).

Alüminyum levha üretimi

Haddeleme, 20 tondan daha ağır olabilen önceden ısıtılmış sac külçelerle başlar. Haddehanelerin boyutu arttıkça, bu külçelerin boyutu da artar, ancak tipik bir külçe yaklaşık 6 fit genişliğinde, 20 fit uzunluğunda ve 2 fitten daha kalındır. Külçe önce haddeleme sıcaklığına ısıtılır ve bir parçalama değirmenine beslenir, burada kalınlık sadece birkaç inç’e düşene kadar ileri geri yuvarlanır. Levha daha sonra soğuk haddelenebilir veya mukavemetini arttırmak için ısıl işleme tabi tutulabilir. En yüksek mukavemetli alaşımlar ısıl işleme tabi tutulur ve hızla oda sıcaklığına soğutulur, ardından haddeleme ve ısıl işlem sırasında oluşan iç gerilimi düzeltmek ve azaltmak için gerilir. İstenilen mukavemet ve korozyon direnci kombinasyonunu geliştirmek için oda sıcaklığında doğal olarak yaşlandırılır veya bir fırında yapay olarak yaşlandırılırlar. Son olarak, plaka nihai boyuta kesilir. Bu şekilde üretilen plakalar tam kalınlıkta kullanılabilir, ancak genellikle basitten karmaşığa çeşitli şekillerde işlenir.

Alüminyum levha uygulamaları

Alüminyumun en yaygın kullanılan şekli olan levha, alüminyum endüstrisinin tüm büyük pazarlarında bulunur. Paketlemede, teneke kutu ve paket üretmek için sac kullanılır. Taşımacılıkta, otomobil gövdeleri ve traktör römorkları gibi araçlarda paneller üretmek için alüminyum levha kullanılmaktadır. Levha, ev aletlerinde ve tencerelerde kullanılır. Bina ve inşaatta, dış cephe kaplaması, oluklar, çatı kaplama, tenteler ve otoparklar gibi ürünlere dönüştürülür. Sac alüminyum, siyah, altın, kırmızı, mavi ve yüzlerce başka renge renk anodize edilebilir. Mat bir yüzey kazanılabilir, parlaklık için cilalanabilir veya ahşaba benzemek için doku kazandırılarak boyanabilir.

Alüminyum levha havacılık, askeri ve nakliye ürünleri imalatında bulunanlar gibi ağır hizmet uygulamalarında alüminyum levha kullanılmaktadır. Şekil vermek için işlenmiş alüminyum levha, jetlerin ve uzay aracı yakıt tanklarının dış yüzeyini oluşturur. Kısmen bazı alüminyum alaşımları aşırı soğuk sıcaklıklarda daha sert hale geldiğinden, birçok endüstride depolama tankları için de kullanılmaktadır. Bu özellik, özellikle kriyojenik (çok düşük sıcaklık) malzemelerin tutulmasında kullanışlıdır. Alüminyum levha ayrıca vagonlar ve gemiler için kullanılarak yapısal bölümlerin yanı sıra askeri araçlar için zırh üretmek için de kullanılır.